Co zalicza się do podstawowych narzędzi stomatologicznych?

Stomatologia zachowawcza jest jednym z działów stomatologii. Leczenie zachowawcze wymaga używania wielu specjalistycznych narzędzi stomatologicznych. W gabinecie każdego dentysta obok raspatorów, dźwigni, lusterek, ekstraktorów znajduje się także eskawator stomatologiczny zwany także wydrążaczem stomatologicznym.

Czym usuwana jest próchnica?

Gdy u pacjenta występuje próchnica, musi zostać skutecznie usunięta, gdyż tylko wtedy leczenie okaże się skuteczne. Próchnicę można usunąć różnymi metodami. Do jej ręcznego usunięcia stosowane są eskawatory stomatologiczne. Pozwalają one skutecznie oczyścić zębinę z próchnicy w sposób, który dla pacjenta jest mniej bolesny. Co więcej, narzędzia te mimo że są przeznaczone przede wszystkim do oczyszczania zębiny z próchnicy sprawdzają się także podczas innych zabiegów. Wydrążacz stomatologiczny przydaje się również podczas usuwania nadmiaru podkładu. Jest potrzebny także do usunięcia wypełnienia czasowego.

Eskawatory stomatologiczne wysokiej jakości

Eskawator stomatologiczny tak jak inne narzędzia stomatologiczne produkowany jest z wysokiej jakości nierdzewnej stali chirurgicznej. Praca z tym narzędziem może być bardzo precyzyjna dzięki temu, że antypoślizgową, żłobioną rączkę. Wydrążacz stomatologiczny może być sterylizowany w autoklawach, a to oznacza, że jest narzędziem przeznaczonym do wielokrotnego użytku. Aby narzędzie to służyło jak najdłużej, bezpośrednio po zakończeniu zabiegu należy oczyścić je z pozostałości zębiny, materiałów uzupełniających bądź preparatów służących do usuwania cementu.

Czy eskawatory wykorzystuje się tylko w gabinetach stomatologicznych?

Wydrążacze stomatologiczne mogą być stosowane także w gabinetach podologicznych. Podolog może wykorzystać eskawator do oczyszczania wałów paznokciowych u pacjentów, których problemem są wrastające paznokcie.

Eskawator stomatologiczny to narzędzie, którym każdy dentysta posługuje się na co dzień. Jest to podstawowe i jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi dentystycznych. Stanowi niezbędne wyposażenie każdego gabinetu stomatologicznego.